SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
PROIECT DIDACTIC
Modalitatea de predare: online
PLATFORMA – GOOGLE CLASSROOM
Codul pentru curs: dcx6cw5h5g
Linkul Meet: https://meet.google.com/ruz-qtos-onv
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
DATA: 15.01.2021
CLASA: a II- a B
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, DP
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Vieţuitoare şi medii de viaţă”
SUBIECTUL lecţiei: Înmulţirea când unul dintre factori este 7
TIPUL LECŢIEI: consolidare
MODALITATEA DE PREDARE: ONLINE ( PLATFORMA – GOOGLE CLASSROOM) întâlnire cu elevii folosind GOOGLE
MEET. Codul pentru curs: dcx6cw5h5g Linkul Meet: https://meet.google.com/ruz-qtos-onv
OBIECTIVE FUNDAMENTALE:
- Formarea deprinderilor de calcul oral si scris;
-Consolidarea cunostintelor referitoare la operaţia de înmulţire ;
COMPETENŢE SPECIFICE:
Matematică şi explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-1000 prin adunari/scaderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumirisi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descazut, scazator, produs,
factorii unui produs) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a+b=x, a+b+c=x în concentrul 0-1000, axb=x, a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în
obiecte, imagini sau reprezentari schematice;
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar ;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală ;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare: ;
Dezvoltare personală:
- Comunicare şcolară eficientă;
- Comunicarea cu colegii şi cadrul didactic la clasă: anunţarea răspunsului, aşteptarea rândului, completarea răspunsurilor colegilor
după ce aceştia au încheiat, exprimarea opiniei personale, la permisiunea cadrului didactic sau prin apăsarea ,,bulinei’’
(pictogramei) de ridicare a mâinii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 –să răspundă oral la întrebări, utilizând terminologia matematică;
O2 – să efectueze corect operaţii de înmulţire când un factor este 2, 3, 4, 5, 6 sau 7;
O3- să găsească factorul necunoscut din înmulţirile date;
O4 – să identifice operatiile corespunzatoare relaţiilor „de n ori mai mare” si „cu n mai mare”;
O5- să rezolve corect problemele propuse.
STRATEGII DIDACTICE:
a) metode şi procedee: - lucrul cu calculatorul (laptop, telefon, tabletă)
conversaţia, explicaţia, exemplul, observaţia, exerciţiul, jocul online
b) resurse materiale: caietul auxiliar - ,,Matematică şi explorarea mediului– Editura Sinapsis, fişă cu probleme, mesajul lui
Garonne, instrumente de scris;
c) forme de organizare: sincron- online şi asincron, frontal (cu vizibilitate a întregului colectiv de elevi), independent (cu sarcini
individuale date elevilor dupa finalizarea înâlnirii meet)
d) resurse temporale: durata întâlnirii depinde de ritmul de lucru al elevilor şi poate fi conform recomandărilor MEN pentru clasa
a II- a, între 20-30 min (sincron, online) şi asincron (continuarea unor exerciţii începute online). Elevii vor posta pe Google
Classroom materialele fiecarui elev, atât cele rezolvate în timpul meet-ului, cât şi cele rezolvate ca temă.
BIBLIOGRAFIE:
1.Programa şcolară pentru Clasa a II- a, disciplina MEM; Bucureşti 2013;
2. Petrovici, C., 2014, Didactica matematicii pentru învăţământul primar, Polirom, Iaşi;
3. jocuri online: https://wordwall.net/play/8822/641/350; https://wordwall.net/play/9145/611/768;
4. https://www.youtube.com/watch?v=b6TbLjh0RQo;
Nr.
crt.
Etapele
lecţiei /
timp alocat
Activitatea cadrului didactic Activitatea
elevilor
Metode şi
procedee
Resurse
materiale
Forma
de
organiza
re
Evaluare
1 Moment
organizatoric
1 min.
Asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii în
condiţii optime a activităţii.
Solicit închiderea microfoanelor şi anunţarea la
răspuns a elevilor prin ridicarea mâinii.
*Pe parcursul lecţiei numesc elevul solicitat la
răspuns şi acesta poate deschide microfonul.
Pregătesc
materialele
necesare în
timpul
desfăşurării
activităţii.
Conversaţia Dispozitive
de
conectare
online,
Caiet
auxiliar,
instrumente
de scris
solicitate
ş.a.
Online,
Frontal
(cu
vizibilita
te asupra
întregulu
i colectiv
prezent)
Observare
ritmică
2 Captarea
atenţiei
2 min.
Le spun elevilor ca am primit un e-mail de la
Garonne, personajul din „Camaradul meu, Coretti”,
pe care tocmai l-am studiat cu o zi în urmă. Acesta
îi roagă să fie atenţi şi să răspundă corect, iar la
finalul orei le va trimite un mesaj de apreciere.
Elevii devin
curioşi
conversaţia Frontal
3 Anunţarea
subiectului
lecţiei
1 min.
Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei (pe
înţelesul elevilor):
Astăzi la ora de matematică vom continua să
învăţăm înmulţirea cu 7:
-vom efectua calcule cu operaţii de înmulţire
- vom rezolva probleme
Explicaţia Frontal
- vom folosi un vocabular matematic adecvat
4. Dirijarea
învăţării
15 min.-20
min
Calcul oral:
●Care este produsul nr. 7 şi 6?
●Care este nr.de 3 ori mai mare decât 7?
●Care este nr. cu 2 mai mare decât 7?
●Măreşte de 5 ori nr.7!
●Mă gândesc la un nr. Îl înmulţesc cu 4 şi obţin 28.
La ce nr. m-am gândit?
●Produsul a două numere este 70. Care sunt
numerele?
●Care este dublul nr.8? Triplul nr. 6? Încincitul nr.
9? Înşeptitul nr. 8?
Solicit elevilor să deschidă caietele speciale de
MEM, pentru a rezolva câteva exerciţii şi
probleme:
●exerciţii de înmulţire
●să găsească factorul lipsă
●să compare produsele
● probleme care se rezolvă prin două operaţii
Elevii răspund.
Sunt ajutati
acolo unde e
cazul.
Elevii scriu
rezultatele
exerciţiilor,
completează
factorul lipsă,
rezolvă
problemele.
Elevii numiţi
deschid
microfoanele şi
răspund.
conversaţia
exerciţiul
observaţia
-observaţia
-explicaţia
-exerciţiul
Caiet
auxiliar
-frontal
-frontal
individu
al pe
caietele
auxiliare
-aprecieri
verbale
-aprecieri
verbale
Partajez ecranul laptopului cu elevii, prezentându-
le un joculeţ online:
https://wordwall.net/play/9145/611/768;
Partajez cu elevii ecranul laptopului unde vor
viziona un scurt filmuleţ Youtube „Înmulţirea cu 7
în versuri hazlii”
https://www.youtube.com/watch?v=b6TbLjh0RQo;
Elevii urmăresc
joculeţul, iar cei
numiţi vor
răspunde.
Elevii vor
viziona
filmuleţul
explicaţia
joc online
conversaţia
Joc online
Wordwall
-filmuleţ
Youtube
-frontal
-frontal
-aprecieri
verbale
5. Realizarea
feed-back-
ului
5 min.
-Ce lecţie am învăţat noi astăzi?
-Ce este produsul? Cum se numesc numerele dintr-
o înmulţire?
JOC: Alege un copil si dă-i un calcul cu înmulţire!
Elevii răspund,
apoi elevul
numit alege un
coleg căriua îi
adresează o
întrebare
Conversaţia
-explicaţia
-exerciţiul
-jocul
didactic
frontal Aprecieri
verbale
6. Închierea
activităţii
sincron
1 min.
Fac aprecieri despre cum s-au comportat la
activitate şi le prezint, aşa cum le-am promis la
începutul orei, mesajul transmis de Garonne.
Elevii apreciază
mesajul primit.
Conversaţia
explicţia
Frontal Aprecieri
verbale
7. Activitate
asincron
15 min.
Explic elevilor că vor continua individual de
rezolvat fişa „Înmulţirea cu 7”, urmând să posteze
imaginea pe Google Classroom.
Solicit deconectarea sau închiderea microfoanelor
şi a camerolor pe durata pauzei dintre ore.
Fisa de
lucru
individu
al
anexa 1

More Related Content

Similar to proiect_didactic_fd.docxhffhjbvcvbvvgghbb

0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)Cristina Oţel
 
Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale
Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale
Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale Botnariuc Petre
 
Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021
Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021
Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021Asociatia Techsoup Romania
 
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doca VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.docAlexandraBejan8
 
Rolulcalculatoruluiingradinitadecopii
RolulcalculatoruluiingradinitadecopiiRolulcalculatoruluiingradinitadecopii
Rolulcalculatoruluiingradinitadecopiiangel21pink
 
Proiect educațional la Matematică.pptx
Proiect educațional la Matematică.pptxProiect educațional la Matematică.pptx
Proiect educațional la Matematică.pptxElenaLovtov
 
Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...
Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...
Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...Livia Dobrescu
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10nicoleta3001
 
1_proiect_mate_ consolidare IUHAS.docx
1_proiect_mate_ consolidare  IUHAS.docx1_proiect_mate_ consolidare  IUHAS.docx
1_proiect_mate_ consolidare IUHAS.docxIuhasViorica
 
AIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" Bucharest
AIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" BucharestAIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" Bucharest
AIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" Bucharestmepetrescu
 
Planificarea propriului proiect part 2
Planificarea propriului proiect part 2Planificarea propriului proiect part 2
Planificarea propriului proiect part 2engage_ro
 
Planificare dirigentie clasa a x a
Planificare dirigentie clasa a x aPlanificare dirigentie clasa a x a
Planificare dirigentie clasa a x aPingacorina
 
Rose buna practica matematica
Rose buna practica matematicaRose buna practica matematica
Rose buna practica matematicaIonita Iuliana
 
Curs Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...
Curs  Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...Curs  Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...
Curs Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...Adriana Olaru
 
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGEengage_ro
 

Similar to proiect_didactic_fd.docxhffhjbvcvbvvgghbb (20)

0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)0 17 proiect_matematica (1)
0 17 proiect_matematica (1)
 
Proiect mate p1
Proiect mate p1Proiect mate p1
Proiect mate p1
 
Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale
Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale
Fundamente psiho-educaționale ale proiectării resurselor educaționale digitale
 
informational
informationalinformational
informational
 
Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021
Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021
Asociația Techsoup @ Academia de Leadership și Pedagogie 2021
 
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doca VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
 
Rolulcalculatoruluiingradinitadecopii
RolulcalculatoruluiingradinitadecopiiRolulcalculatoruluiingradinitadecopii
Rolulcalculatoruluiingradinitadecopii
 
Proiect educațional la Matematică.pptx
Proiect educațional la Matematică.pptxProiect educațional la Matematică.pptx
Proiect educațional la Matematică.pptx
 
Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...
Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...
Utilizarea proiectului integrat în aria curriculară MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE - c...
 
6 клас
6 клас6 клас
6 клас
 
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
inmultirea_mem.doc tabel inmultire cu toti factorii pana in 10
 
1_proiect_mate_ consolidare IUHAS.docx
1_proiect_mate_ consolidare  IUHAS.docx1_proiect_mate_ consolidare  IUHAS.docx
1_proiect_mate_ consolidare IUHAS.docx
 
AIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" Bucharest
AIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" BucharestAIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" Bucharest
AIMS Dissemination at the Symposium "Laurentiu Panaitopol" Bucharest
 
Planificarea propriului proiect part 2
Planificarea propriului proiect part 2Planificarea propriului proiect part 2
Planificarea propriului proiect part 2
 
Diseminare etemat
Diseminare etematDiseminare etemat
Diseminare etemat
 
Planificare dirigentie clasa a x a
Planificare dirigentie clasa a x aPlanificare dirigentie clasa a x a
Planificare dirigentie clasa a x a
 
Rose buna practica matematica
Rose buna practica matematicaRose buna practica matematica
Rose buna practica matematica
 
Rose - RED Matematica
Rose - RED MatematicaRose - RED Matematica
Rose - RED Matematica
 
Curs Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...
Curs  Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...Curs  Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...
Curs Erasmus+ „Interactive Teaching - Using Educational Games and New Techno...
 
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
3 Cum să vă creaţi propriul proiect ENGAGE
 

proiect_didactic_fd.docxhffhjbvcvbvvgghbb

  • 1. PROIECT DIDACTIC Modalitatea de predare: online PLATFORMA – GOOGLE CLASSROOM Codul pentru curs: dcx6cw5h5g Linkul Meet: https://meet.google.com/ruz-qtos-onv UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: DATA: 15.01.2021 CLASA: a II- a B ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, DP UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Vieţuitoare şi medii de viaţă”
  • 2. SUBIECTUL lecţiei: Înmulţirea când unul dintre factori este 7 TIPUL LECŢIEI: consolidare MODALITATEA DE PREDARE: ONLINE ( PLATFORMA – GOOGLE CLASSROOM) întâlnire cu elevii folosind GOOGLE MEET. Codul pentru curs: dcx6cw5h5g Linkul Meet: https://meet.google.com/ruz-qtos-onv OBIECTIVE FUNDAMENTALE: - Formarea deprinderilor de calcul oral si scris; -Consolidarea cunostintelor referitoare la operaţia de înmulţire ; COMPETENŢE SPECIFICE: Matematică şi explorarea mediului 1.5. Efectuarea de înmulţiri în concentrul 0-1000 prin adunari/scaderi repetate; 1.6. Utilizarea unor denumirisi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descazut, scazator, produs, factorii unui produs) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme; 5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a+b=x, a+b+c=x în concentrul 0-1000, axb=x, a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentari schematice; Comunicare în limba română 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar; 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar ; 2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală ; 3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare: ; Dezvoltare personală: - Comunicare şcolară eficientă;
  • 3. - Comunicarea cu colegii şi cadrul didactic la clasă: anunţarea răspunsului, aşteptarea rândului, completarea răspunsurilor colegilor după ce aceştia au încheiat, exprimarea opiniei personale, la permisiunea cadrului didactic sau prin apăsarea ,,bulinei’’ (pictogramei) de ridicare a mâinii. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 –să răspundă oral la întrebări, utilizând terminologia matematică; O2 – să efectueze corect operaţii de înmulţire când un factor este 2, 3, 4, 5, 6 sau 7; O3- să găsească factorul necunoscut din înmulţirile date; O4 – să identifice operatiile corespunzatoare relaţiilor „de n ori mai mare” si „cu n mai mare”; O5- să rezolve corect problemele propuse. STRATEGII DIDACTICE: a) metode şi procedee: - lucrul cu calculatorul (laptop, telefon, tabletă) conversaţia, explicaţia, exemplul, observaţia, exerciţiul, jocul online b) resurse materiale: caietul auxiliar - ,,Matematică şi explorarea mediului– Editura Sinapsis, fişă cu probleme, mesajul lui Garonne, instrumente de scris; c) forme de organizare: sincron- online şi asincron, frontal (cu vizibilitate a întregului colectiv de elevi), independent (cu sarcini individuale date elevilor dupa finalizarea înâlnirii meet) d) resurse temporale: durata întâlnirii depinde de ritmul de lucru al elevilor şi poate fi conform recomandărilor MEN pentru clasa a II- a, între 20-30 min (sincron, online) şi asincron (continuarea unor exerciţii începute online). Elevii vor posta pe Google Classroom materialele fiecarui elev, atât cele rezolvate în timpul meet-ului, cât şi cele rezolvate ca temă.
  • 4. BIBLIOGRAFIE: 1.Programa şcolară pentru Clasa a II- a, disciplina MEM; Bucureşti 2013; 2. Petrovici, C., 2014, Didactica matematicii pentru învăţământul primar, Polirom, Iaşi; 3. jocuri online: https://wordwall.net/play/8822/641/350; https://wordwall.net/play/9145/611/768; 4. https://www.youtube.com/watch?v=b6TbLjh0RQo;
  • 5. Nr. crt. Etapele lecţiei / timp alocat Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Metode şi procedee Resurse materiale Forma de organiza re Evaluare 1 Moment organizatoric 1 min. Asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii în condiţii optime a activităţii. Solicit închiderea microfoanelor şi anunţarea la răspuns a elevilor prin ridicarea mâinii. *Pe parcursul lecţiei numesc elevul solicitat la răspuns şi acesta poate deschide microfonul. Pregătesc materialele necesare în timpul desfăşurării activităţii. Conversaţia Dispozitive de conectare online, Caiet auxiliar, instrumente de scris solicitate ş.a. Online, Frontal (cu vizibilita te asupra întregulu i colectiv prezent) Observare ritmică 2 Captarea atenţiei 2 min. Le spun elevilor ca am primit un e-mail de la Garonne, personajul din „Camaradul meu, Coretti”, pe care tocmai l-am studiat cu o zi în urmă. Acesta îi roagă să fie atenţi şi să răspundă corect, iar la finalul orei le va trimite un mesaj de apreciere. Elevii devin curioşi conversaţia Frontal 3 Anunţarea subiectului lecţiei 1 min. Anunţarea temei şi a obiectivelor lecţiei (pe înţelesul elevilor): Astăzi la ora de matematică vom continua să învăţăm înmulţirea cu 7: -vom efectua calcule cu operaţii de înmulţire - vom rezolva probleme Explicaţia Frontal
  • 6. - vom folosi un vocabular matematic adecvat 4. Dirijarea învăţării 15 min.-20 min Calcul oral: ●Care este produsul nr. 7 şi 6? ●Care este nr.de 3 ori mai mare decât 7? ●Care este nr. cu 2 mai mare decât 7? ●Măreşte de 5 ori nr.7! ●Mă gândesc la un nr. Îl înmulţesc cu 4 şi obţin 28. La ce nr. m-am gândit? ●Produsul a două numere este 70. Care sunt numerele? ●Care este dublul nr.8? Triplul nr. 6? Încincitul nr. 9? Înşeptitul nr. 8? Solicit elevilor să deschidă caietele speciale de MEM, pentru a rezolva câteva exerciţii şi probleme: ●exerciţii de înmulţire ●să găsească factorul lipsă ●să compare produsele ● probleme care se rezolvă prin două operaţii Elevii răspund. Sunt ajutati acolo unde e cazul. Elevii scriu rezultatele exerciţiilor, completează factorul lipsă, rezolvă problemele. Elevii numiţi deschid microfoanele şi răspund. conversaţia exerciţiul observaţia -observaţia -explicaţia -exerciţiul Caiet auxiliar -frontal -frontal individu al pe caietele auxiliare -aprecieri verbale -aprecieri verbale
  • 7. Partajez ecranul laptopului cu elevii, prezentându- le un joculeţ online: https://wordwall.net/play/9145/611/768; Partajez cu elevii ecranul laptopului unde vor viziona un scurt filmuleţ Youtube „Înmulţirea cu 7 în versuri hazlii” https://www.youtube.com/watch?v=b6TbLjh0RQo; Elevii urmăresc joculeţul, iar cei numiţi vor răspunde. Elevii vor viziona filmuleţul explicaţia joc online conversaţia Joc online Wordwall -filmuleţ Youtube -frontal -frontal -aprecieri verbale 5. Realizarea feed-back- ului 5 min. -Ce lecţie am învăţat noi astăzi? -Ce este produsul? Cum se numesc numerele dintr- o înmulţire? JOC: Alege un copil si dă-i un calcul cu înmulţire! Elevii răspund, apoi elevul numit alege un coleg căriua îi adresează o întrebare Conversaţia -explicaţia -exerciţiul -jocul didactic frontal Aprecieri verbale 6. Închierea activităţii sincron 1 min. Fac aprecieri despre cum s-au comportat la activitate şi le prezint, aşa cum le-am promis la începutul orei, mesajul transmis de Garonne. Elevii apreciază mesajul primit. Conversaţia explicţia Frontal Aprecieri verbale
  • 8. 7. Activitate asincron 15 min. Explic elevilor că vor continua individual de rezolvat fişa „Înmulţirea cu 7”, urmând să posteze imaginea pe Google Classroom. Solicit deconectarea sau închiderea microfoanelor şi a camerolor pe durata pauzei dintre ore. Fisa de lucru individu al