SlideShare a Scribd company logo
UNITAT DIDÀCTICA
1-TÍTOL I PRESENTACIÓ
Programació i organització dels treballs de jardineria i restauració del paisatge.
Es correspon amb la unitat formativa 1 amb codi UF0023 (50 hores).
Aquesta unitat formativa forma part del Certificat Professional: Jardineria i restauració
del paisatge. Pertany a la família professional Agrària.
2-FONAMENTS I JUSTIFICACIÓ.
Les societats comtemporànees demanden, cada vegada més, espais públics i privats amb
uns contextos naturals d’esponjament ajustats a les necessitats actuals de la societat. Els
jardins es converteixen en espais d’esbarjo, de passeig, de descans i reflexió. Els jardins i
els espais restaurats formen part intrínseca dels hàbitats urbans constituint per si
mateixos elements imprescindibles del puzle urbà.
Les zones rehabilitades, conseqüència de les activitats constructives, són espais que
modelen el paisatge i que ajuden a fer que els impactes ambientals quedin minorats i
integrats dins l’entorn, cosa que, cada vegada més, formen part dels projectes
constructius tant d’infraestructures con de planificació urbana.
3-CONTEXTUALITZACIÓ
Aquest modul formatiu forma part del Certificat Professional de Jardinaria i restauració del
paisatge i pretén millorar les competències i habilitats. Està orientat a aconseguir millorar
la qualificació professional i l’ocupabilitat.
Està dirigit a treballadors amb atur i a col·lectius vulnerables.
Els requisits mínims d’accés per als alumnes:
- Competència en llengua castellana.
- Competència en matemàtiques.
- Competències bàsiques en ciències.
- Competència en tecnologia.
- Competència digital
- Competència social dins l’àmbit geogràfic.
1
4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS
OBJECTIUS CONTINGUTS COMPETÈNCIES
1.O)- VALORAR I
INTERPRETAR PROJECTES DE
JARDINARIA I RESTAURACIÓ.
1.1 Element i materials bàsics
dels PROJECTES.
1.C Gestionar un projecte
exemple de jardinaria,
identificant tots els elements
bàsics del mateix.
1.1.1 Estructura dels projectes
1.1.2. Conceptes per interpretar i
valorar els continguts dels
projectes.
2.O) GESTIÓ DEL TEMPS. 2.1 Concepte d’activitat, activitats
lligades, inici i fi d’una activitat,
etc.
2.C Resoldre mitjançant una
eina informàtica un cas pràctic
de planificació de projectes de
rehabilitació.
2.1.1 Indentificar les feines i el
seu ordre de realització.
2.1.2 Eines informàtiques per
planificar i gestionar les activitats.
3.O) CALCULAR I
CONFIGURAR LES DESPESES
DELS PROJECTES
3.1 Conèixer tots els material
biòtics i abiòtics que intervenen al
pressupost.
3.C Fer un pressupost d’un
projecte exemple amb
elements vegetals, mobiliaris,
d’infraestructura i humans.
3.1.1 Conèixer tot el material
vegetal.
3.1.2 Identificar i valorar els
elements que intervenen a les
infraestructures i el mobiliari.
3.1.3 Valorar en termes
econòmics tots els elements que
intervenen al projecte.
4.O) SABER INTERPRETAR I
CONÈIXER LA NORMATIVA
AMBIENTAL I DE SEGURETAT
AL TREBALL.
4.1 Legislació de riscos laborals i
normativa dins l’àmbit ambiental.
4.C) Identificar de la normativa
ambiental i de seguritat les
normes obligatòries que
afecten al desenvolupament
del projecte.
4.1.2 Llei 31/1995, de riscos
laborals.
4.1.3 Elements bàsics de les
normatives de residus, envasos,
LECO.
4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS
2
5- METODOLOGIA DOCENT
El coneixement del grup d’alumnes, les seves particularitats, nivells formatius, inquietuds,
capacitats inicials i altres, ens pot ajudar a fonamentar les metodologies docents,
incrementant o disminuint els graus de flexibilitat en l’aprenentatge i les tècniques més
adequades pel col·lectiu a formar.
Dins el procés d’ensenyança i aprenentatge les metodologies participatives seran un
puntal imprescindible per l’assoliment competencial. L’alumne es converteix amb un actor
actiu, aprén fent i compartint coneixements amb els grups de treball. No obstant això, les
exposicions, tan documentals com les digitals visuals, també tendran un paper important
per completar els continguts i les recerques.
L’aprenentatge participatiu tendrà un paper rellevant, però, no quedaran excloses les
activitats personals per desenvolupar competències específiques, que al mateix temps
poden ser incloses dins l’avaluació dels alumnes.
5.O) GESTIONAR DE MANERA
SOSTENIBLE ELS PROJECTES
DE JARDINARIA I
RESTAURACIÓ.
5.1 Identificar els element i
parceles on es poden planificar
millores envers el
desenvolupament del projecte.
(Tipus de plantes, sistemes
d’estalvi hídric, materials
biodegradables, plagues i
malalties sense emprar
fitosanitaris químics.
5.C) Ser capaç d’identificar 5
mesures de millora sostenible
a un exemple propost de
rehabilitació.
6.O) DESENVOLUPAR EL
TREBALL EN EQUIP.
6.1 Principals tècniques de treball
en grup.
6.C) Traballar de manera
pràctica una tècnica de treball
en grup.
4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS
3
6- ACTIVITATS D’APRENENTATGE
ACTIVITAT N 1
Dinàmica de
l’activitat:
Individual i col·laborativa.
Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el
context, els objectius i en què consisteix l’activitat.
L’activitat està relacionada amb exposar, desprès d’una lectura
individual del projecte exemple de jardinaria repartit a tots els
alumnes, les principals parts i continguts genèrics del projecte, on
cada alumne farà un esquema en format de full de càlcul del què
ha entès. De manera participativa es configurarà l’esquema
definitiu partint dels esquemes fets, mitjançant crítiques
participatives del grup.
Material d’ajut: Ordinador personal, full de càlcul, pissarra digital, connexió a
xarxa. Google Earth.
Objectius
específics:
Treballar en un entorn col·laboratiu, usar les eines digitals,
treballadar les competencies actitudinals. Els objectius específics
es centren en: 1.) Conèixa un exemple real d’un projecte de
jardinaria. 2.) Entendre la configuració i estructura dels projectes.
3.) Reflexionar sobre els continguts i la seva manera d’implantar-
los, les principals dificultats i problemàtiques.
Avaluació: S’avaluarà a cada alumne dins dos contextos específics: 1)- La
seva participació dins el treball de grup. 2)- La seva capacitat
d’entendre i exposar el projecte exemple.3) La facilitat de recerca
i maneig de les eines digitals i del software específic.
Dedicació: Dues o tres sessions
formatives.
Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus esquemes de contingut a Google
Drive, identificant l’activitat i usant un format predeterminat.
4
ACTIVITAT N 2
Dinàmica de
l’activitat:
Dinàmica grupal.
Descripció: Visita grupal al lloc físic del projecte.
L’activitat consisteix en visitar físicament el lloc geogràfic on està
ubicat el projecte. Aquesta activitat requereix previament la haver
fet part de la activitat n 1(Conèixer el projecte, llegir-lo, i començà
a vislumbrar les potencials problemàtiques i les compeències
prèvies per poder solucionar-les).
Material d’ajut: Idem activitat n 1. Cinta mètrica de 30 metres, transport per
arribar al lloc.
Objectius
específics:
Treballar les capacitats abstractives dels alumnes, reflexionant
sobre problemàtiques d’implantació del projecte sobre el terreny.
Reflexionar sobre el concepte SOSTENIBILITAT, i el que vol dir a
dins l’entorn on planetjan i desenvolupan el projecte. Entendre la
geomorfologia del espai: Pendent, talusos, materials, substrats,
hàbitat, ecosistemes, ruralització, biodiversitat, etc. Reflexionar
sobre el COM fer-ho i el QUANT.
Avaluació: Avaluació participativa.
Dedicació: Una sessió formativa
Forma d’entrega: Visita abligatòria al lloc establert.
5
ACTIVITAT N 3
Dinàmica de
l’activitat:
Individual i col·laborativa.
Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el
context, els objectius i en què consisteix l’activitat.
L’activitat consisteix a realitzar un pressupost del projecte. Es
munten equips de 5 persones on cada un té assignat una part del
pressupost a realitzar. Es treballa sobre un full de càlcul en xarxa
( pe: Gogle drive, icloud, on drive). Cada equip treballa de manera
independent dels altres i sense compartir la feina. Desprès del
temps assignar a la realització del pressupost i previa la discussió
de cada equip del seu pressupost, es comperteixen els
pressupostos realitzats i es fa una discusió grupal.
Material d’ajut: Ordinador personal, full de càlcul, pissarra digital, connexió a
xarxa.
Objectius
específics:
L’activitat està muntada per treballar de manera col·laborativa i
individual. Cada alumne treballarà la part assignada del
pressuposto (exemple: pressupost de material vegetals: recerca
de proveïdors, espècies pressupostades, condicions de sembre,
requisits hídrics, materials previs, condicions del terreny, etc.). Els
objectius d’aprenentatge estan alineats amb: recerca
d’informació mitjançant la xarxa, planificació d’activitats,
coneixaments previs per poder fer pressupost competitiu,
treball en grup, discussió crítica sobre cada element inclòs.
Avaluació: S’avaluarà a cada alumne dins dos contextos específics: 1)- La
seva participació dins el treball de grup. 2)- La seva capacitat
d’entendre i exposar el projecte exemple.3) La facilitat de recerca
i maneig de les eines digitals i del software específic. La capacitat
de resoldre correctement ( en temps,forma i lloc) el problema que
se li ha asignat. La competèmncia de càlcul.
Dedicació: D e u e s o t r e s
sessions formatives
Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus pressupost a la plataforma,
previament asignada, identificant l’activitat, la persona que ho ha
fet, i el grup de treball.
6
ACTIVITAT N 4
Dinàmica de
l’activitat:
Col.laborativa i individual.
Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el
context, els objectius i en què consisteix l’activitat.
L’activitat té dues parts contrastades. La primera part és un treball
participatiu, on els alumnes de manera espontània participaran en
la configuració del planificador de feines. Cada alumne descriurà
dins un context obert (participatiu) com a mínim una tasque que
considera imprescindible incloure dins el programa de planificació.
El tutor recollirà les tasques i les escriurà a la pissarra virtual, i les
compartirà amb tot el grup (prèvia discussió i reflexió).
La segona part, cada alumne pujarà a la plataforma virtual el
planing que ell cosidera adequat du a terme el projecte. El tutor
proposara un ventall de softwares per gestionar els projectes.
Material d’ajut: Ordinador personal, full de càlcul, pissarra digital, connexió a
xarxa. Software adequat sobre `planificació de projectes. Es pot
utilitzar software lliure.
Objectius
específics:
Treballar les competències digitals, competencies actitudinals, i
principalment les competencies abstractives i sintetitzadores.
Avaluació: S’avaluarà a cada alumne dins dos contextos específics: 1)- La
seva participació dins el treball de grup. 2)- S’avaluarà el projecte
planificat que s’ha pujat a la plataforma virtual.
Dedicació: Dues o tres sessions
formatives
Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus planings a la plataforma, previament
assignada, identificant la persona que ho ha fet.
7
7- CRITERIS I MÈTODES D’AVALUACIÓ
La metodologia d’aprenentatge que s’ha inclòs en aquest document, fa referència de
manera molt important al treball en grup i a la col·laboració participativa. No obstant això,
el desenvolupament de les competèncias actitudinals, digitals, transversal i de
coneixements formen un entorn imprescindible per poder du a terme, d’una manera
òptima, el desenvolupament del projecte. D’acord a aquestes competències es
desenvolupa una metodologia d’avaluació permanent. On mitjançant una matriu s’assigna
de manera regular, especificant cada competència, la participació de l’alumne per una part
i el grau d’implicació (poc, mig, bo i excel·lent). Per altra part, dins la mateixa matriu,
s’avalua de manera numèrica les aportacions individuals que s’han sol·licitat. Es valorarà i
ponderarà cada element de la matriu i el resultat es presentarà de forme numèrica (0 i
100), on 50 punts suposarà superar la unitat formativa.
Aquesta unitat formativa requereix de manera genèrica disposar d’una aula, connexió a
xarxa i un ordinador personal.
ACTIVITAT N 5
Dinàmica de
l’activitat:
Col.laborativa i individual.
Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el
context, els objectius i en què consisteix l’activitat. Repartirà la
documentació.
L’activitat consisirà amb treballar en equips els 3 o 4 documents
que s’adjuntaran. La legislació de seguretat i la normativa més
rellevant dins l’àmbit ambiental seran el tema principal dels texts.
Prèvia la lectura individual es farà una exposició per grups de
cada un dels documents presentats.
Material d’ajut: Ordinador personal, pissarra digital, connexió a xarxa.
Objectius
específics:
Treballar les competències participatives i competències
actitudinals. Conèixer les principals normatives, tasques i
mesures a haver de fer per cumplir i gaudir de seguritat per
desenvolupar els projectes de jardinaria i restauració.
Avaluació: S’avaluarà de la participació col·laborativa.
Dedicació: Una sessió formativa.
Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus treballs a la plataforma, previament
assignada, identificant l’equip i els seus components.
8
7- DIBLIOGRAFIA I REFERÈNCIES
- Espanya. Llei orgànica 31/1995, de 8 de novembre, de prevenció de Riscos Laborals.
BOE, de 9 de novembe, n 269, p 32590-32611.
- Espanya. Llei orgànica 11/1997, de 24 d’abril, d’envasos i residus d’envasos. BOE, de
25 d’abril, n 99, p 13270-13277.
- Illes Balears. Llei 1/2007, de 16 de març, contra la contaminació acústica. BOIB, de 24
de març, n 45, p 8-19.
- Espanya. Real Decret 1375/2008, de 4 de setembre, de certificats de professionalitat.
BOE, de 5 de setembre, n 215, p 36032- 36216.
9

More Related Content

Similar to Unitat didàctica: UF1

Unitat didàctica revisió
Unitat didàctica revisióUnitat didàctica revisió
Unitat didàctica revisió
Joan Mateu Colom
 
Sostenibilitat, ficció o realitat
Sostenibilitat, ficció o realitatSostenibilitat, ficció o realitat
Sostenibilitat, ficció o realitatneuspons
 
Plantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treballPlantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treballalbajim
 
Plantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treballPlantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treballalbajim
 
La planificació sociocultural
La planificació socioculturalLa planificació sociocultural
La planificació sociocultural
carlesmonclus
 
Mapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del VallèsMapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del Vallès
Jordi Taboada
 
Grup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SDGrup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SDCarme Bové
 
Grup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SDGrup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SDCarme Bové
 
Programació EP
Programació EPProgramació EP
Programació EP
RoserCanals
 
La pàgina web com a eina per el projecte de recerca
La pàgina web com a eina per el projecte de recerca La pàgina web com a eina per el projecte de recerca
La pàgina web com a eina per el projecte de recerca vipremitic
 
Greenpace
GreenpaceGreenpace
Greenpace
mjvivancos
 
119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns
119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns
119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns
mbadia6
 
Manual unitats tic
Manual unitats ticManual unitats tic
Manual unitats ticmiquelitus
 
Manual unitats tic
Manual unitats ticManual unitats tic
Manual unitats ticmdbejarano
 
Projecte regulació temps
Projecte regulació tempsProjecte regulació temps
PROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERALPROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERALmsero3
 
Fitxes implementacions tic
Fitxes implementacions ticFitxes implementacions tic
Fitxes implementacions ticjcerrom
 
Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14
Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14
Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14
aliciaaguilarsanz
 
La gestió cultural i la importància del projecte
La gestió cultural i la importància del projecteLa gestió cultural i la importància del projecte
La gestió cultural i la importància del projecte
Margalida Castells
 

Similar to Unitat didàctica: UF1 (20)

Unitat didàctica revisió
Unitat didàctica revisióUnitat didàctica revisió
Unitat didàctica revisió
 
Virtual 21
Virtual 21Virtual 21
Virtual 21
 
Sostenibilitat, ficció o realitat
Sostenibilitat, ficció o realitatSostenibilitat, ficció o realitat
Sostenibilitat, ficció o realitat
 
Plantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treballPlantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treball
 
Plantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treballPlantejament del projecte i organització del treball
Plantejament del projecte i organització del treball
 
La planificació sociocultural
La planificació socioculturalLa planificació sociocultural
La planificació sociocultural
 
Mapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del VallèsMapa acustic Mollet del Vallès
Mapa acustic Mollet del Vallès
 
Grup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SDGrup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SD
 
Grup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SDGrup3_Presentació SD
Grup3_Presentació SD
 
Programació EP
Programació EPProgramació EP
Programació EP
 
La pàgina web com a eina per el projecte de recerca
La pàgina web com a eina per el projecte de recerca La pàgina web com a eina per el projecte de recerca
La pàgina web com a eina per el projecte de recerca
 
Greenpace
GreenpaceGreenpace
Greenpace
 
119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns
119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns
119.2015 c.02 annex 2 coneixement medi nat soc cult cont comuns
 
Manual unitats tic
Manual unitats ticManual unitats tic
Manual unitats tic
 
Manual unitats tic
Manual unitats ticManual unitats tic
Manual unitats tic
 
Projecte regulació temps
Projecte regulació tempsProjecte regulació temps
Projecte regulació temps
 
PROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERALPROGRAMACIÓ GENERAL
PROGRAMACIÓ GENERAL
 
Fitxes implementacions tic
Fitxes implementacions ticFitxes implementacions tic
Fitxes implementacions tic
 
Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14
Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14
Sessió 5 del seminari PILE 1r any 13-14
 
La gestió cultural i la importància del projecte
La gestió cultural i la importància del projecteLa gestió cultural i la importància del projecte
La gestió cultural i la importància del projecte
 

Unitat didàctica: UF1

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA 1-TÍTOL I PRESENTACIÓ Programació i organització dels treballs de jardineria i restauració del paisatge. Es correspon amb la unitat formativa 1 amb codi UF0023 (50 hores). Aquesta unitat formativa forma part del Certificat Professional: Jardineria i restauració del paisatge. Pertany a la família professional Agrària. 2-FONAMENTS I JUSTIFICACIÓ. Les societats comtemporànees demanden, cada vegada més, espais públics i privats amb uns contextos naturals d’esponjament ajustats a les necessitats actuals de la societat. Els jardins es converteixen en espais d’esbarjo, de passeig, de descans i reflexió. Els jardins i els espais restaurats formen part intrínseca dels hàbitats urbans constituint per si mateixos elements imprescindibles del puzle urbà. Les zones rehabilitades, conseqüència de les activitats constructives, són espais que modelen el paisatge i que ajuden a fer que els impactes ambientals quedin minorats i integrats dins l’entorn, cosa que, cada vegada més, formen part dels projectes constructius tant d’infraestructures con de planificació urbana. 3-CONTEXTUALITZACIÓ Aquest modul formatiu forma part del Certificat Professional de Jardinaria i restauració del paisatge i pretén millorar les competències i habilitats. Està orientat a aconseguir millorar la qualificació professional i l’ocupabilitat. Està dirigit a treballadors amb atur i a col·lectius vulnerables. Els requisits mínims d’accés per als alumnes: - Competència en llengua castellana. - Competència en matemàtiques. - Competències bàsiques en ciències. - Competència en tecnologia. - Competència digital - Competència social dins l’àmbit geogràfic. 1
  • 2. 4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS OBJECTIUS CONTINGUTS COMPETÈNCIES 1.O)- VALORAR I INTERPRETAR PROJECTES DE JARDINARIA I RESTAURACIÓ. 1.1 Element i materials bàsics dels PROJECTES. 1.C Gestionar un projecte exemple de jardinaria, identificant tots els elements bàsics del mateix. 1.1.1 Estructura dels projectes 1.1.2. Conceptes per interpretar i valorar els continguts dels projectes. 2.O) GESTIÓ DEL TEMPS. 2.1 Concepte d’activitat, activitats lligades, inici i fi d’una activitat, etc. 2.C Resoldre mitjançant una eina informàtica un cas pràctic de planificació de projectes de rehabilitació. 2.1.1 Indentificar les feines i el seu ordre de realització. 2.1.2 Eines informàtiques per planificar i gestionar les activitats. 3.O) CALCULAR I CONFIGURAR LES DESPESES DELS PROJECTES 3.1 Conèixer tots els material biòtics i abiòtics que intervenen al pressupost. 3.C Fer un pressupost d’un projecte exemple amb elements vegetals, mobiliaris, d’infraestructura i humans. 3.1.1 Conèixer tot el material vegetal. 3.1.2 Identificar i valorar els elements que intervenen a les infraestructures i el mobiliari. 3.1.3 Valorar en termes econòmics tots els elements que intervenen al projecte. 4.O) SABER INTERPRETAR I CONÈIXER LA NORMATIVA AMBIENTAL I DE SEGURETAT AL TREBALL. 4.1 Legislació de riscos laborals i normativa dins l’àmbit ambiental. 4.C) Identificar de la normativa ambiental i de seguritat les normes obligatòries que afecten al desenvolupament del projecte. 4.1.2 Llei 31/1995, de riscos laborals. 4.1.3 Elements bàsics de les normatives de residus, envasos, LECO. 4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS 2
  • 3. 5- METODOLOGIA DOCENT El coneixement del grup d’alumnes, les seves particularitats, nivells formatius, inquietuds, capacitats inicials i altres, ens pot ajudar a fonamentar les metodologies docents, incrementant o disminuint els graus de flexibilitat en l’aprenentatge i les tècniques més adequades pel col·lectiu a formar. Dins el procés d’ensenyança i aprenentatge les metodologies participatives seran un puntal imprescindible per l’assoliment competencial. L’alumne es converteix amb un actor actiu, aprén fent i compartint coneixements amb els grups de treball. No obstant això, les exposicions, tan documentals com les digitals visuals, també tendran un paper important per completar els continguts i les recerques. L’aprenentatge participatiu tendrà un paper rellevant, però, no quedaran excloses les activitats personals per desenvolupar competències específiques, que al mateix temps poden ser incloses dins l’avaluació dels alumnes. 5.O) GESTIONAR DE MANERA SOSTENIBLE ELS PROJECTES DE JARDINARIA I RESTAURACIÓ. 5.1 Identificar els element i parceles on es poden planificar millores envers el desenvolupament del projecte. (Tipus de plantes, sistemes d’estalvi hídric, materials biodegradables, plagues i malalties sense emprar fitosanitaris químics. 5.C) Ser capaç d’identificar 5 mesures de millora sostenible a un exemple propost de rehabilitació. 6.O) DESENVOLUPAR EL TREBALL EN EQUIP. 6.1 Principals tècniques de treball en grup. 6.C) Traballar de manera pràctica una tècnica de treball en grup. 4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS4- OBJECTIUS D’APRENENTATGE I OBJECTIUS DIDÀCTICS 3
  • 4. 6- ACTIVITATS D’APRENENTATGE ACTIVITAT N 1 Dinàmica de l’activitat: Individual i col·laborativa. Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el context, els objectius i en què consisteix l’activitat. L’activitat està relacionada amb exposar, desprès d’una lectura individual del projecte exemple de jardinaria repartit a tots els alumnes, les principals parts i continguts genèrics del projecte, on cada alumne farà un esquema en format de full de càlcul del què ha entès. De manera participativa es configurarà l’esquema definitiu partint dels esquemes fets, mitjançant crítiques participatives del grup. Material d’ajut: Ordinador personal, full de càlcul, pissarra digital, connexió a xarxa. Google Earth. Objectius específics: Treballar en un entorn col·laboratiu, usar les eines digitals, treballadar les competencies actitudinals. Els objectius específics es centren en: 1.) Conèixa un exemple real d’un projecte de jardinaria. 2.) Entendre la configuració i estructura dels projectes. 3.) Reflexionar sobre els continguts i la seva manera d’implantar- los, les principals dificultats i problemàtiques. Avaluació: S’avaluarà a cada alumne dins dos contextos específics: 1)- La seva participació dins el treball de grup. 2)- La seva capacitat d’entendre i exposar el projecte exemple.3) La facilitat de recerca i maneig de les eines digitals i del software específic. Dedicació: Dues o tres sessions formatives. Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus esquemes de contingut a Google Drive, identificant l’activitat i usant un format predeterminat. 4
  • 5. ACTIVITAT N 2 Dinàmica de l’activitat: Dinàmica grupal. Descripció: Visita grupal al lloc físic del projecte. L’activitat consisteix en visitar físicament el lloc geogràfic on està ubicat el projecte. Aquesta activitat requereix previament la haver fet part de la activitat n 1(Conèixer el projecte, llegir-lo, i començà a vislumbrar les potencials problemàtiques i les compeències prèvies per poder solucionar-les). Material d’ajut: Idem activitat n 1. Cinta mètrica de 30 metres, transport per arribar al lloc. Objectius específics: Treballar les capacitats abstractives dels alumnes, reflexionant sobre problemàtiques d’implantació del projecte sobre el terreny. Reflexionar sobre el concepte SOSTENIBILITAT, i el que vol dir a dins l’entorn on planetjan i desenvolupan el projecte. Entendre la geomorfologia del espai: Pendent, talusos, materials, substrats, hàbitat, ecosistemes, ruralització, biodiversitat, etc. Reflexionar sobre el COM fer-ho i el QUANT. Avaluació: Avaluació participativa. Dedicació: Una sessió formativa Forma d’entrega: Visita abligatòria al lloc establert. 5
  • 6. ACTIVITAT N 3 Dinàmica de l’activitat: Individual i col·laborativa. Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el context, els objectius i en què consisteix l’activitat. L’activitat consisteix a realitzar un pressupost del projecte. Es munten equips de 5 persones on cada un té assignat una part del pressupost a realitzar. Es treballa sobre un full de càlcul en xarxa ( pe: Gogle drive, icloud, on drive). Cada equip treballa de manera independent dels altres i sense compartir la feina. Desprès del temps assignar a la realització del pressupost i previa la discussió de cada equip del seu pressupost, es comperteixen els pressupostos realitzats i es fa una discusió grupal. Material d’ajut: Ordinador personal, full de càlcul, pissarra digital, connexió a xarxa. Objectius específics: L’activitat està muntada per treballar de manera col·laborativa i individual. Cada alumne treballarà la part assignada del pressuposto (exemple: pressupost de material vegetals: recerca de proveïdors, espècies pressupostades, condicions de sembre, requisits hídrics, materials previs, condicions del terreny, etc.). Els objectius d’aprenentatge estan alineats amb: recerca d’informació mitjançant la xarxa, planificació d’activitats, coneixaments previs per poder fer pressupost competitiu, treball en grup, discussió crítica sobre cada element inclòs. Avaluació: S’avaluarà a cada alumne dins dos contextos específics: 1)- La seva participació dins el treball de grup. 2)- La seva capacitat d’entendre i exposar el projecte exemple.3) La facilitat de recerca i maneig de les eines digitals i del software específic. La capacitat de resoldre correctement ( en temps,forma i lloc) el problema que se li ha asignat. La competèmncia de càlcul. Dedicació: D e u e s o t r e s sessions formatives Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus pressupost a la plataforma, previament asignada, identificant l’activitat, la persona que ho ha fet, i el grup de treball. 6
  • 7. ACTIVITAT N 4 Dinàmica de l’activitat: Col.laborativa i individual. Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el context, els objectius i en què consisteix l’activitat. L’activitat té dues parts contrastades. La primera part és un treball participatiu, on els alumnes de manera espontània participaran en la configuració del planificador de feines. Cada alumne descriurà dins un context obert (participatiu) com a mínim una tasque que considera imprescindible incloure dins el programa de planificació. El tutor recollirà les tasques i les escriurà a la pissarra virtual, i les compartirà amb tot el grup (prèvia discussió i reflexió). La segona part, cada alumne pujarà a la plataforma virtual el planing que ell cosidera adequat du a terme el projecte. El tutor proposara un ventall de softwares per gestionar els projectes. Material d’ajut: Ordinador personal, full de càlcul, pissarra digital, connexió a xarxa. Software adequat sobre `planificació de projectes. Es pot utilitzar software lliure. Objectius específics: Treballar les competències digitals, competencies actitudinals, i principalment les competencies abstractives i sintetitzadores. Avaluació: S’avaluarà a cada alumne dins dos contextos específics: 1)- La seva participació dins el treball de grup. 2)- S’avaluarà el projecte planificat que s’ha pujat a la plataforma virtual. Dedicació: Dues o tres sessions formatives Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus planings a la plataforma, previament assignada, identificant la persona que ho ha fet. 7
  • 8. 7- CRITERIS I MÈTODES D’AVALUACIÓ La metodologia d’aprenentatge que s’ha inclòs en aquest document, fa referència de manera molt important al treball en grup i a la col·laboració participativa. No obstant això, el desenvolupament de les competèncias actitudinals, digitals, transversal i de coneixements formen un entorn imprescindible per poder du a terme, d’una manera òptima, el desenvolupament del projecte. D’acord a aquestes competències es desenvolupa una metodologia d’avaluació permanent. On mitjançant una matriu s’assigna de manera regular, especificant cada competència, la participació de l’alumne per una part i el grau d’implicació (poc, mig, bo i excel·lent). Per altra part, dins la mateixa matriu, s’avalua de manera numèrica les aportacions individuals que s’han sol·licitat. Es valorarà i ponderarà cada element de la matriu i el resultat es presentarà de forme numèrica (0 i 100), on 50 punts suposarà superar la unitat formativa. Aquesta unitat formativa requereix de manera genèrica disposar d’una aula, connexió a xarxa i un ordinador personal. ACTIVITAT N 5 Dinàmica de l’activitat: Col.laborativa i individual. Descripció: El formador farà una breu introducció del tema, explicant el context, els objectius i en què consisteix l’activitat. Repartirà la documentació. L’activitat consisirà amb treballar en equips els 3 o 4 documents que s’adjuntaran. La legislació de seguretat i la normativa més rellevant dins l’àmbit ambiental seran el tema principal dels texts. Prèvia la lectura individual es farà una exposició per grups de cada un dels documents presentats. Material d’ajut: Ordinador personal, pissarra digital, connexió a xarxa. Objectius específics: Treballar les competències participatives i competències actitudinals. Conèixer les principals normatives, tasques i mesures a haver de fer per cumplir i gaudir de seguritat per desenvolupar els projectes de jardinaria i restauració. Avaluació: S’avaluarà de la participació col·laborativa. Dedicació: Una sessió formativa. Forma d’entrega: Els alumnes pujaran els seus treballs a la plataforma, previament assignada, identificant l’equip i els seus components. 8
  • 9. 7- DIBLIOGRAFIA I REFERÈNCIES - Espanya. Llei orgànica 31/1995, de 8 de novembre, de prevenció de Riscos Laborals. BOE, de 9 de novembe, n 269, p 32590-32611. - Espanya. Llei orgànica 11/1997, de 24 d’abril, d’envasos i residus d’envasos. BOE, de 25 d’abril, n 99, p 13270-13277. - Illes Balears. Llei 1/2007, de 16 de març, contra la contaminació acústica. BOIB, de 24 de març, n 45, p 8-19. - Espanya. Real Decret 1375/2008, de 4 de setembre, de certificats de professionalitat. BOE, de 5 de setembre, n 215, p 36032- 36216. 9